آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
آینده‌پژوهی در ورزش
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٦
 

آینده‌پژوهی در ورزش 

 

ایران‌صدا: آیا در ورزش هم آینده‌پژوهی معنی دارد؟
آیا بازی و تلاش بدنی دو گروه ورزشی می‌تواند جایی برای آینده‌پژوهی باقی بگذارد؟
چقدر مطالعات و پژوهش‌های علمی می‌تواند راهکار مناسبی برای ورزشکاران داشته باشد؟
و.... سوالاتی دیگر که دعوت می‌کنیم این برنامه را تا انتها بشنوید.

کارشناس/مهمان: عقیل ملکی فر, مهندس بابک نعمتی,  

اما ورزش از کجا آغاز شده است؟

از قدیم ورزش در ایران بزرگ به دلیل موقعیت جغرافیایی و نیاز اجتماعی بسیار مهم بوده و جوانان از کودکی به تمرین‌های مختلف که به نوعی تدافعی و نظامی بوده مشغول می‌شدند. این ورزش‌ها به منظور چابکی بدن و ایجاد قوّت انجام می‌یافت. بوکس، کشتی، شمشیرزنی، تیراندازی با کمان، پرتاب وزنه و نیزه، عملیات گرز، سواری، چوگان، انواع گرده‌بازی (توپ‌بازی)، بندبازی، شنا و پاروزنی و ... جزو ورزش محسوب می‌شوند.

اولین ملتی که بسیاری از ورزش‌ها را بنیان نهادند ایرانی‌ها بودند، که متعاقب آن به قاره کهن و سپس به بقیه قاره‌ها رفت. البته ورزش‌هایی هم در سرزمین‌های دیگر شکل گرفت و در ایران تکمیل یا بازی گردید. 

بسیاری از مورخان غربی و استعماری مطابق معمول تاریخ‌نویسی غربی و استعماری سعی در کم‌رنگ و یا بی‌اهمیت‌کردن تاریخ ورزش در ایران، چون بقیه موضوعات تاریخی کرده‌اند. متأسفانه عده‌ای از هم‌میهنان هم دروغ‌های آنها را تکرار و از نوشته‌ها و گفته‌های آنها استفاده می‌کنند و خود تحقیق مستقل ملی ندارند. دشمنان تاریخی قاره کهن می‌خواهند وانمود کنند و بگویند که همه چیز از اروپا شروع شده و چون منابعی ندارند بی‌جهت یونان و هلنیسم دروغی را به میان می‌کشند. ولی در این زمان و با دانایی قرن 21 و انفجار اطلاعات، ترفندها و دروغ‌های آنها افشا می‌شود. امید است اندک افرادی از قاره کهن که اغفال دروغ‌ها شده‌اند به خود آیند.

در تمام منابع تاریخی از گذشته‌های دور تا قبل از ورود بورژوازی به ایران در ابتدای قرن 20، خانواده و طایفه‌های ایرانی فنون شکار و جنگ را به پسران و دختران می‌آموختند که چگونه شکار کنند، ماهی بگیرند، از خود دفاع نمایند. هم‌چنین شخم‌زدن کشتزارها، دام‌گستری، دام‌پروری و نشانه‌روی با تیر و نیزه را می‌آموختند، تا در مخاطرات زندگی توان محافظت و حراست از خویش را دارا باشند. البته اولین حرفی که بچه‌ها در خانواده ایرانی می‌شنیدند، راستگویی و درستکاری، وفاداری و امانت‌داری بود.

یکی از موضوعات برای تحقیقات تاریخی و تاریخ اجتماعی، دانستن همین تاریخ ورزش است. اکثر ورزش‌ها و بازی‌ها تا به امروز باقی مانده‌است، حرف‌ها، گفته‌ها و اصطلاحات درون آنها برای محقق اهمیت دارند و امیدواریم همان‌طور که گذشته ورزش در اختیار ایرانیان بوده است آینده این صنعت نیز در اختیار ایرانیان قرار گیرد.

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.