آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
جهاد اقتصادی ، چشم انداز به آینده ای روشن
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢۸
 

جهاد اقتصادی ، چشم انداز به آینده ای روشن

ایرانصدا:رهبر فرزانه انقلاب در سخنرانی نوروزی، سال ۱۳۹۰ را سال جهاد اقتصادی نامگذاری فرموده‎اند. جهاد در اصل لغت به مفهوم کوشش، مبارزه و فعالیتی است که در عرصه‎های گوناگون انجام می‎گیرد. از دیدگاه علما مبارزه به منظور گسترش دین مبین اسلام و دفاع از آن جهاد تلقی می‎شود.

کارشناس/مهمان: دکتر مهدوی, مهندس بابک نعمتی,  

-تلاش به منظور تقویت بنیه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و تبدیل کردن آن به یک قدرت برتر منطقه‎ای نوعی جهاد است و این اقدام علاوه بر آنکه در زمره واجبات و تکلیف شرعی است، محبوبیت الهی را نیز در پی دارد.
-در دنیای امروز هر کشوری که نتواند از لحاظ اقتصادی نیرومند باشد و سطح زندگی شهروندان خود را به گونه‎ای متناسب با توانمندیها و امکانات اقتصادی ارتقا بخشد، ممکن است نتواند جایگاه و منزلت واقعی خویش را بیابد.
-جهاد اقتصادی می‎تواند دستاوردهای عظیمی به بار آورد و جمهوری اسلامی ایران را به یک کشور اسلامی نمونه -در بین ۵۷ کشور اسلامی جهان- تبدیل نماید.
دستیابی به رشد اقتصادی مطلوبی که تحقق هدفهای ایران در افق ۱۴۰۴ را زودتر از موعد مقرر امکان‎پذیر سازد، حرکت به سمت تحقق عدالت اقتصادی و کاهش فاصله طبقاتی، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی به خاطر تامین رفاه نسلهای آینده، افزایش میزان بهره‎وری در همه سطوح و تبدیل شدن به بزرگترین قدرت اقتصادی منطقه از دستاوردهای بعدی این جهاد است.
- تجاری کردن یافته‎های تحقیقاتی و تولید کالاهای پیشرفته و مبتنی بر فناوری نوین که با نیازهای بازارهای جهانی در دو دهه آینده هم‎خوانی و مطابقت داشته باشد، ایجاد تعادل در هزینه‎ها و درآمدها و متعادل کردن بودجه‎های سنواتی، ریشه‎کن کردن فقر در جامعه از طریق توزیع عادلانه درآمدها در جامعه، رسیدن به مرحله خودکفایی نسبی در تولید کالاهای کشاورزی اساسی و تأمین امنیت غذایی کشور با توجه به بالاترین نصابهای پذیرفته شده در عرصه بین‎المللی و خنثی کردن تحریمهای اقتصادی قدرتهای استکباری در همه زمینه‎ها نیز از دیگر اهداف و دستاوردهای جهاد اقتصادی است.
دستیابی به هریک از هدفهای فوق‎الذکر نیازمند آن است که وزارتخانه‎ها، سازمانها و نهادهای دولتی و خصوصی به فراخور وظایف و تکالیف خود به تدوین برنامه‎های دقیق و زمان‎بندی شده‎ای اقدام نمایند.

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.

-طرح آمایش تجاری کشور که در اواخر سال گذشته از سوی وزارت بازرگانی مطرح شد، تکالیف این وزارتخانه و ارگانهای تابعه آن را در ارتباط با جهاد اقتصادی مشخص می‎کند زیرا افزایش کارآیی و اثربخشی تجارت کشور، توسعه فضای رقابتی کسب و کار، ایجاد فرصتهای شغلی جدید در حوزه تجارت خارجی، اصلاح زیرساختهای حوزه بازرگانی خارجی و به طور کلی متحول ساختن ساختار تجاری کشور به منظور تبدیل کردن ایران به یک قطب تجاری نیرومند در خاورمیانه، قاره آسیا و سپس کل جهان، بدون جهاد اقتصادی به مفهوم وسیع کلمه امکان‎پذیر نیست. جهاد اقتصادی در یک نگاه دقیق نیازمند اصلاح الگوی مصرف و توجه کامل به نوآوری از طریق شکوفا کردن استعدادها و سرمایه‎گذاری وسیع در بخش تحقیق و توسعه است. وحدت و انسجام ملی شرط لازم و اساسی برای تحقق هدفهای یاد شده است. بدین ترتیب شعار مهم «جهاد اقتصادی» مکمل و دربرگیرنده کلیه شعارهای ارزنده قبلی است که اجرایی کردن آنها شکوفایی اقتصادی میهن اسلامی ما را تضمین می‎کند.
-تأمین رفاه اقتصادی افراد جامعه و برطرف کردن نیازهای آنان، از بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی، اعمال خلاف قانون و تخلفاتی که ممکن است بخشی از اجتماع را به سمت تباهی سوق می‎دهد جلوگیری می‎کند. در این شرایط، افراد بهتر می‎توانند امیال و خواسته‎های نفسانی را کنترل نمایند و مفهوم «جهاد اکبر» را محقق کنند. از طرف دیگر، مقابله با تهدیدات دشمنان با برخورداری از بنیه اقتصادی نیرومند که تقویت توانمندی دفاعی را نیز در پی دارد سهل‎تر خواهد بود.
-بدین‎ترتیب «جهاد اقتصادی» در نهایت امر به جهاد اکبر و اصغر (دفاع از قلمروی میهن اسلامی و شکست دشمنان) منجر می‎گردد. برای نشان دادن اهمیت واژه «جهاد» کافی است به این نکته اشاره کنیم که در قرآن کریم بیش از ۱۰۰ بار این کلمه مقدس به کار رفته است.
-جهاد اقتصادی به منظور تحقق کامل اهداف برنامه پنجم توسعه اقتصادی و سند چشم‎انداز و تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک قطب نیرومند و تراز اول اقتصادی یکی از اساسی‎ترین وظایف ماست. بکوشیم تا این وظیفه مقدس را که متضمن سربلندی و سرافرازی میهن اسلامی است به بهترین وجه ممکن انجام دهیم.