آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
بحران زیست‌محیطی زنگ خطری جدی برای آینده انسان
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢۱
 

بحران زیست‌محیطی زنگ خطری جدی برای آینده انسان

 

ایران‌صدا: بحران زیست‌محیطی که در مقابل ما دندان تیز می‌کند به اعتقاد بسیاری نتیجه بحران معنویت در جامعه انسانیست. ما از ذات خداوندی خویش دور شده‌ایم و اکنون در جنگ با طبیعت و رودرروی قوانین و مقررات خلقت ایستاده‌ایم. روشن است که طبیعت و محیط زیست به سرگشتگی درون و تکبر ما پاسخ منفی می‌دهد و هر چه برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، تحقق توسعه پایدار و تضمین صلح تلاش می‌کنیم به نتیجه نمی‌رسیم.

کارشناس/مهمان: مهندس بابک نعمتی, مهندس علی رضایی,  

اگر امروز شاهد شیوع جنگ‌ها، فقر و تخریب محیط زیست هستیم، می‌بایست با دقت وضعیت ایجاد شده و دلایل آن را شناسایی کنیم. تعهدات انجام‌نشده دولت‌ها، برخوردهای یک جانبه و نظامی، رفتارهای غیرمسئولانه‌ای که رسانه‌های بین‌المللی تعقیب می‌کنند و تشویق به مصرف‌گرایی مفرط، نشان‌دهنده تسلط نگاهی مادی، خودخواهانه و مقطعی است که با اساس توسعه پایدار مغایرت دارد. 

تمدن بشری در سده گذشته متاثر از نگاهی مادی و پدرسالارانه بود و انسان را با تجربیاتی مالامال از محاسبه‌های غلط و قضاوت‌های نادرست راهی هزاره سوم ساخت. 

البته این به معنای نفی دستاوردهای بشر در علوم و فناوری نیست، بلکه به تفوق روندهای ناپایدار، استانداردهای دوگانه، خشونت و جنگ بر این دستاورد اشاره دارد. 

ما امروز بیش از هر زمان دیگر آثار این نگاه و ذهنیت را بر زیست بوم و آب و هوای کره زمین مشاهده می‌کنیم. نگاهی که با نفی سیستماتیک ابعاد مختلف طبیعت انسان، به ویرانی و بنیادبرافکنی مشغول است. 

متاسفانه انسانی که معادلات جهانی را در دست دارد و رفتارهای او وضعیت صلح و توسعه پایدار را تعیین می‌کند، در واقع وجود خود را که از عواطف و حس های معنوی نشات گرفته و به جزئیات و عمق مسائل توجه دارد به فراموشی سپرده است. وجود خود خلاقیت، رنگ و عمق زندگی را به وجود می‌آورد که جهان ماشین زده امروز از آن بی‌بهره است. 

اگر چه هوش عاطفی عاملی پیش برنده در مدیریت سازمانی است، ولی در عمل راهبری الهام‌بخش با اتکا به الگوی شخصیتی زنانه به خصوص در سطوح عالی پدیده بسیار نادری است. وقتی آنیما نفی می‌شود، عامل حیات‌بخش عواطف و روح زندگی از دست می‌رود. در چنین وضعیتی است که جنایات ضد بشریت و طبیعت امری عادی و قابل توجیه به شمار می‌آید و تلاش‌ها نه برای بازدارندگی بلکه برای انکار این واقعیات صورت می‌گیرد. 
به‌واقع چگونه است که ما قدرت روح انسان را به نفع استدلال و منطق محدود ذهن، نفی و معادلات خود را فقط براساس مادیات ملاحظه می‌کنیم و قضاوت را بر مبنای ظواهری قرار می‌دهیم که نسل‌های ما را یکی بعد از دیگری مسخ کرده ‌است؟ آیا فقدان بعد معنوی و تعادل و صلح درونی نبوده که انسان را این گونه با طبیعت دچار مشکل کرده ‌است؟ رهبران جهان باید بررسی کنند از چه اصولی پیروی کرده‌اند که امروز شاهد این وضعیت هستیم؟ 
امروز در دنیای ما ابزار تصمیم گیری‌ها به دست ثروتمندان، قدرتمندان و آزمندانی است که به دنبال افزایش ثروت، قدرت، حرص و آز خود هستند.

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.