آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
آیا مدیران آینده‌نگر امروز، مدیران فردایند؟!
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٢٠
 

آیا مدیران آینده‌نگر امروز، مدیران فردایند؟! 

 

ایران‌صدا: در دنیای رقابتی امروز، سیستم‌های علم و فناوری بایستی آمادگی لازم را برای پاسخ به تغییرات اقتصادی و اجتماعی داشته باشند. در این میان فرصتی ساختاریافته برای نگاه به آینده و بررسی نقش علم و فناوری در آینده بایستی در هر جامعه‌ای مغتنم شمرده شود. حال این سوالات مطرح است:
-مدیران در قبال تغییرات شتابنده محیطی چه وظایفی دارند؟ 
-ضرورت آینده‌پژوهی و آینده‌نگری در مدیریت چیست؟ 
و....

کارشناس/مهمان: مهندس بابک نعمتی,  

چه مدیرانی آینده‌نگرند؟

امروزه هیچ کشوری از نفوذ پیشرفت‌های حیرت‌انگیز فناوری اطلاعات و ارتباطات و بیوفناوری و نانوفناوری مصون نیست. انقلاب جهانی فناوری در دهه‌های اخیر با تغییرات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فردی در سراسر جهان همراه بوده‌است. مانند انقلاب‌های کشاورزی و صنعتی در گذشته، این انقلاب فناوری نیز از پتانسیل دگرگون‌سازی کیفیت زندگی و طول عمر، تحول در کار و صنعت، تغییر و تبدیل ثروت، جابه‌جایی قدرت در سطح ملت‌ها و افزایش تنش و تعارض برخوردار است. دستاوردهای بشر در عرصه‌های مختلف علوم مانند بیوفناوری، نانوفناوری، فناوری مواد و فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث شناخت بیشتر بشر از ارگانیسم‌های زنده و چگونگی فعالیت، بهبود و کنترل آن - تولید محصولات، قطعات و سیستم‌های ارزان‌تر، هوشمندتر، چندمنظوره، سازگار با محیط زیست، تغییر شیوه تولید و... شده‌است. 
رهاورد بشر در دهه‌های اخیر به‌ویژه شبکه جهانی اینترنت در مقوله فناوری ارتباطات باعث شده شیب منحنی رشد علم و فناوری در سال‌های اخیر به شدت زیاد و به صورت یک منحنی متمایل به عمود تبدیل گردد که نشان از کوتاه‌تر شدن هرچه بیشتر چرخه زمانی تولید علم است. 
ما در جهانی زندگی می‌کنیم که ویژگی‌های بارز آن؛ 
1- تغییرات شتابنده 
2 - قابل پیش‌بینی نبودن آینده است.
این ویژگی‌ها از اصول الگوهای نوین مدیریت یعنی مدیریت در محیط پویا، بی‌ثبات و پیش‌بینی نشونده است. 

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.