آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
وقتی در آینده، اینترنت پوست می اندازد!!!!
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٤
 

وقتی در آینده، اینترنت پوست می اندازد!!!! 

 

ایرانصدا: درحال حاضر سرعت خلق فناوری و توسعه آن به حدی زیاد شده است که بعضا جوامع از درک موقعیت ایجاد شده و برنامه ریزی برای آن باز مانده و درنتیجه تبعاتی، گاه نامطلوب را متوجه ساختارهای خود می سازند. بی شک فناوری های جدید به ویژه در حوزه رسانه ها و ارتباطات را می توان عامل بسیاری از تغییرات اجتماعی دانست و هرچه به آینده حرکت می کنیم این تغییرات بیشتر نمایان می شود.

کارشناس/مهمان: مهندس کیوان نقره کار,  

در این راستا فضای مجازی و اینترنت به عنوان جزء اصلی آن دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر رسانه های جهان متمایز می کند، از این رو شناخت تطورات آن و اثراتی که به نوبه خود بر جای می گذارد، ضروری و حیاتی است. سیر تکاملی اینترنت و گونه های مختلف آن امری است که طی سال های اخیر جامعه ایران را نیز تحت الشعاع خود قرار داده و بر حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تأثیر گذاشته است.

تأثیر نسل های آینده وب و اینترنت روی جامعه ایران
تأثیر اینترنت سه بعدی را می توان به وسیله تأثیرات واقعیت مجازی شبیه سازی کرد. واقعیت مجازی یک تکنولوژی نوین ارتباطی است که مشارکت کننده را متقاعد می سازد که او واقعا با تسخیر حواس پنج گانه انسان و در دست گرفتن تمامی واسطه های ارتباطی او با دنیای خارج و تجربه حضور و حرکت در فضای مجازی به صورتی همه جانبه از طریق داده های کامپیوتری، در مکان دیگری قرار بگیرد. لذا جایگزینی حسی از طریق عکس ها و تصاویر به ویژه سه بعدی، منجر به کنش متقابل طبیعی بین مشارکت کنندگان می گردد و کاملا شبیه به دنیای فیزیکی است. در واقع مفهوم مجازی وسیله ای برای ادغام روان انسان با کامپیوتر یا به عبارتی تکنولوژی می باشد.
در چارچوب تحلیل های جامعه شناختی شاید مهمترین تأثیر اینترنت سه بعدی تهدید هویت های پیشین و سنتی نظیر هویت دینی، ملی، جنسی، قومی و...از طریق کمرنگ کردن هر چه بیشتر مرز میان واقعیت و مجاز باشد.
نسل های بعدی وب و اینترنت آینده در حال خلق دنیایی هستند که به موازات دنیای واقعی در حال گسترش است و هر روز مرز آن با دنیای واقعی کم رنگ تر می شود. در نتیجه در آینده با دنیایی مواجه خواهیم بود که نهادها، شهروندان، نقش ها هویت های مربوط به خودش را دارد، نقش ها و هویت هایی که گاه در رتبه بالاتری نسبت به نقش ها و هویت های دنیای واقعی قرار می گیرند. در این برنامه قرار است مطابق برنامه های گذشته به آینده اینترنت و فضای مجازی بپردازیم.

 

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.