آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
آینده‌پژوهی در حوزه اینترنت، اینترنت بدون وب!
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٤
 

آینده‌پژوهی در حوزه اینترنت، اینترنت بدون وب! 

 

ایران‌صدا: امروزه کاربران در سراسر دنیا از اینترنت برای هر کاری استفاده می‌کنند. روزنامه می‌خوانند، تلویزیون می‌بینند، تماس صوتی یا تصویری می‌گیرند و از آخرین اخبار ترافیک و تصادف‌های جاده‌ای باخبر می‌شوند. ضرب‌المثل جدیدی در آمریکا می‌گوید: "اگر چیزی روی اینترنت نیست، حتماً وجود خارجی ندارد." انفجار اطلاعات زمانی‌ است که اگر در مورد معلم دبیرستان‌تان هم جستجو کنید حتماً به اطلاعات جالبی می‌رسید.

کارشناس/مهمان: مهندس بابک نعمتی, مهندس کیوان نقره کار,  

آینده انقلاب فناوری اینترنت هر روز ذهن بشر را مشغول می‌کند. اولین تماس‌های صوتی در اوایل دهه 90 پا به اینترنت گذاشتند. تماس صوتی از طریق اینترنت به عنوان بهترین وسیله تماس با کشورهای دوردست در سال ۲۰۰۲ برقرار شد. 

تماس ویدئویی نیز همان‌گونه که انتظار می‌رفت چند سال بعد به اینترنت اضافه شد. این‌ها قسمتی از واقعیت مجازی است که بشر به دنبال محقق شدنش است. انتظار می‌رود در آینده اینترنت بتواند تصاویر سه‌بعدی را نیز از طریق دستگاه‌هایی انتقال دهد. روزی خواهد رسید که بتوانید با گروهی از دوستان خود سر میز شام بنشینید، اما هر کس در شهری جدا باشد و تصویرش از طریق اینترنت انتقال یابد. البته هر کس باید شام خود را بیاورد. می‌توان گفت رسیدن به واقعیت مجازی با تمام خصوصیات زندگی حقیقی یکی از اهداف انسان‌ها در استفاده از اینترنت است.

هر ساله شاهد پایین‌آمدن قیمت اینترنت و بهبود کیفیت و سرعت آن هستیم. یک ارتباط با سرعت یک مگابایت در ثانیه برای یک مکالمه صوتی شاید کافی به نظر برسد، اما برای تماس صوتی چطور؟ برای داشتن تلویزیونی که اطلاعات خود را از اینترنت می‌گیرد چه سرعتی لازم است؟ اگر همین تلویزیون بخواهد با کیفیت اچ دی (HD) تصاویر را نشان دهد چطور؟ این روزها پرینتری می‌یابید که به اینترنت وصل می‌شود، تلویزیونی که به اینترنت وصل می‌شود و حتی قابلیت گشت و گذار در اینترنت را به شما می‌دهد. اکثر گوشی‌های هوشمند به اینترنت متصل‌اند. می‌توان گفت تمام کنسول‌های بازی امروزی با اینترنت سر و کار دارند. حتی قاب عکس دیجیتال کنار تخت خواب‌تان هم می‌تواند درجه هوا و اطلاعات شبکه‌های اجتماعی شما را از اینترنت بگیرد و نشان دهد! 
اینترنت نقش عمده‌ای در تبلیغات دارد. پیش‌بینی‌های زیادی نیز در این زمینه شده است. در آینده شرکت‌های تبلیغاتی با برنامه‌های پیچیده نظرتان را می‌خوانند، عکس‌های شما را تحلیل می‌کنند و طبق آن‌ها برایتان تبلیغ ارسال می‌کنند. در این برنامه به آینده اینترنت می‌پردازیم.

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.