آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
 
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٧
 

آیا کابوس "آینده ذخایر نفت جهان" در حال تعبیر است؟

 

ایران‌صدا: تحلیل‌گران در گزارشی هشداردهنده اعلام کردند نیمی از ذخایر نفت خام جهان تا سال 2006 به پایان رسیده‌است و استخراج این ماده گران‌بها از این پس سالی 3 درصد کاهش خواهد داشت. 
روزنامه «لوموند» چاپ پاریس در گزارشی نوشت: موسسه «گروه دیده‌بان انرژی» در گزارشی اعلام کرد: شرکت‌های نفتی در سال 2030 فقط 39 میلیون بشکه در روز تولید خواهند داشت، درحالی‌که این میزان در حال حاضر 81 میلیون بشکه است.
کارشناس/مهمان: دکتر هادی حمیدیان,  
خبرهایی از این دست در بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها به چشم می‌خورد، اما به‌راستی نفت جهان رو به پایان است؟

اما گوشه‌ای از سند چشم‌انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران درباره صنایع نفت و انرژی کشور
برابر با سند چشم‌انداز ایران 1404، جمهوری اسلامی ایران کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در میان کشورهای منطقه خواهد بود.
به منظور تحقق چشم‌انداز فوق، ایران می‌بایست کشوری برخوردار از دانش پیشرفته و توانا در تولید علم و فناوری باشد. صنعت نفت به منظور ایجاد ارتباط و همسویی میان مأموریت، اهداف، راه‌بردها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات منابع انسانی با چشم‌انداز 20 ساله کشور و پرکردن خلاء تکیه‌گاه برای برنامه‌ریزی‌‌های بلندمدت در حوزه‌های مرتبط با منابع انسانی این صنعت "طرح تدوین سند راه‌بردی توسعه منابع انسانی صنعت نفت را " تعریف و عملیاتی کرده‌است؛ طرحی که به آینده چشم دوخته‌است. 


کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.