آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
لزوم آینده‌پژوهی نفتی، ثروتی که سرمایه است اما هزینه می‌شود!
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٠
 

لزوم آینده‌پژوهی نفتی، ثروتی که سرمایه است اما هزینه می‌شود! 

 

ایران‌صدا: بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی و غیراقتصادی معتقدند که همواره یکی از علل مهم معضلات و مشکلات ساختاری در کشور ما ناشی از نحوه کسب و خرج بی‌برنامه یا ناکارآمد درآمدهای نفتی است.

کارشناس/مهمان: دکتر آرش ابراهیم آبادی,  

به عبارت دیگر در طول این صد سال که انواع عایدات نفتی بخشی از درآمدهای بودجه‌ای دولت را تشکیل می‌داده نحوه مدیریت این درآمدهای رانتی که از حاشیه سود بالایی نیز برخوردارند به گونه‌ای نبوده که منجر به حداقل کردن انواع مشکلات و حداکثر سازی فرصت‌ها گردد. بر این اساس قصد داریم در این برنامه به آیند‌ه پژوهی در حوزه نفت و معدن بپردازیم، بحثی که برنامه‌های زیادی را می‌طلبد.

تاریخچه اکتشاف نفت قبل از بحث آینده‌پژوهی

اولین فعالیت های حفاری نفت در ایران ابتدا در «چیاسرخ» کرمانشاه و «ماماتین» آغاز شد. اما نخستین میدان نفتی در ایران و خاورمیانه در ۲۵ خرداد ۱۲۸۷هـ.ش مطابق با ۲۶ می ۱۹۸۷م، در عمق ۳۵۲ متری کشف شد و ۲۲ روز بعد چاه شمارۀ ۲ و پس از آن چاه شمارۀ ۳ و چاه های دیگر فوران کردند. در پی آن، میادین نفتی به مناطق هفتگل، گچساران، پازنان و آغاجری گسترش یافت اما مسجد سلیمان مرکز تمامی نواحی نفت‌خیز خوزستان شناخته شد؛ به  طوری که امروزه بیش از ۳۱۶ چاه نفتی و گازی در مسجد سلیمان حفر شده ‌است. عملیات اکتشاف و استخراج نفت در منطقۀ مسجد سلیمان توسط شرکتی متعلق به سرمایه داران «فرانسوی، بلژیکی و روسی» انجام گرفت و پس از نصب خط لولۀ مسجد سلیمان ـ آبادان به قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر، اولین محمولۀ نفت ایران به مقدار ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۱۲۹۱هـ.ش (۱۹۱۲م) از آبادان صادر گردید. پس ازآن، صدور نفت ایران به طور رسمی به میزان ۵ هزار بشکه در روز از سال ۱۲۹۲هـ.ش ( ۱۹۱۳م) آغاز شد. البته اگرچه سال ۱۲۸۷، سال تولید نفت در کشور است اما در آن سال های نخست و تا قبل از احداث پالایشگاه آبادان، تولید نه برای مصرف داخلی بلکه به جهت صادرات صورت می گرفت. اگر تمایل دارید از مطالعات آینده‌پژوهی در این حوزه با خبر شوید برنامه باریخ را بشنوید.

کارشناس: مهندس بابک نعمتی

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.