آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
شکل و شمایل شهرها و خانه‌های آینده‌ی ما
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٧
 

شکل و شمایل شهرها و خانه‌های آینده‌ی ما 

 

ایران‌صدا: از آن روزی که معماران مصری ایده‌های اولیه خود را برای اهرام ثلاثه با چوب‌دستی بر شن‌های روان نقش کردند تا امروز بیش از هزاران سال می‌گذرد. در این هزاره‌ها، معماران همواره روش‌های جدیدی در تجسم‌بخشیدن برای خلق فضاهای سه بعدی آزموده‌اند. تجسم‌بخشیدنی که علاوه بر کمک به معمار برای معرفی تصورات مجازی خود به دیگران، خود او را نیز در به دست‌آوردن درک درست‌تر از آن‌چه اندیشیده، یاری می‌کرد.

کارشناس/مهمان: مهندس کیان یگانگی استاد دانشگاه,  

معماران نخست از هندسه و ابزار ترسیمی برای تفهیم ایده‌هایشان به دیگر گروه‌های دست‌اندرکار نظیر کارفرمایان و پیمان‌کاران استفاده می‌کردند. پرسپکتیوها و ترسیمات سه‌بعدی و سرانجام ماکت‌ها و مدل‌ها ابزار بعدی برای تجسم‌بخشیدن به تصورات ذهنی طراحان فضاهای معماری بوده‌اند. اما در عصر جدید با ورود رایانه به عرصه شبیه‌سازی فضای معماری، افق‌های نوینی فراروی معماران گشوده شده‌است. چه این ابزار جدید، علاوه بر اندازه‌ها و تناسبات، مصالح و رنگ و بافت را نیز به نمایش می‌گذارد. نورها را بازآفرینی می‌کند و با جان‌بخشیدن به تصاویر و حرکت‌دادن به آنها، پاره‌ای از وظایف مدل‌های حجمی را نیز به دوش می‌کشد. رایانه، ابزار قدرت‌مندی است که می‌تواند نقش چند رسانه‌ای را در انتقال یک ایده از طراح به مخاطب ایفا کند. سیر تجارب معماران در آزمودن روش‌های معرفی ایده‌های فضایی‌شان در این هزاره‌ها، سیر تکاملی در دست‌یابی به روش‌های چند رسانه‌ای برای بازآفرینی مجازی فضای معماری است. سیری که هدف غایی آن بازآفرینی هر چه کامل‌تر و جامع‌تر و واقع نمایانه‌تر فضای معماری بر روی صورتی مجازی بوده‌است.

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.