آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
آینده‌پژوهی در شهرسازی، شهرهای آینده در راهند!
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢۸
 

آینده‌پژوهی در شهرسازی، شهرهای آینده در راهند! 

 

ایران‌صدا: رفتار جوامع انسانی بسیار پیچیده است، به ویژه در دنیای معاصر به دلیل شتاب‌گرفتن سرعت تغییرات، بسیار بغرنج‌تر شده و نگرانی و نبود اطمینان از آینده به شدت افزایش یافته‌است. از سوی دیگر پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که جوامع انسانی سرشار از توان‌ها و نیروهای ناشناخته و شگفت‌انگیز است.

کارشناس/مهمان: مهندس کیان یگانگی استاد دانشگاه,  

بر اساس این دو گزاره این اندیشه قوت گرفته‌است که برنامه‌ریزی و مدیریت جوامع، به صورت گذشته، جواب‌گوی عصر سرعت و تغییرات سریع نیست. براساس این نیاز دانش جدیدی به نام " آینده‌پژوهی" پدید آمده که به جای برنامه‌ریزی خطی و قطعی، برای آینده‌ی واحد می‌کوشد تا با کاوش در امکانات وسیع انسان و فناوری، افق‌های بازتری را به سمت انواع آینده‌های ممکن و مطلوب پیش روی انسان بگشاید. در نتیجه مفهوم برنامه‌ریزی به عنوان دنباله‌روی از گذشته یا "پیش‌بینی برای آینده" جای خود را به مفهوم "برنامه‌ریزی برای ساختن آینده" یا "آینده‌آفرینی" داده‌است. محتوای اصلی آینده‌پژوهی این است که اولاً برای جوامع بشری فقط یک آینده‌ی خطی و حتمی وجود ندارد و می‌توان به انواع آینده‌های ممکن اندیشید، ثانیاً انسان‌ها می‌توانند با اتکا به آگاهی و اراده‌ی جمعی خود در شکل‌گیری آینده‌ای بهتر دخالت کنند و ثالثاً افزایش توانمندی‌های انسان و فناوری، امکانات زیادی را برای تغییر و ساختن آینده فراهم ساخته است.
گسترش چشم‌گیر شهرنشینی در سال‌های اخیر، به‌ویژه افزایش جمعیت مهاجر در ابرشهری چون تهران، مسائل و مشکلات بسیاری را برجای گذاشته است. روند سریع هجوم به شهرها و فقدان منابع کافی و نزول معیار زندگی، مسائل و مشکلات خاصی را در زندگی شهری پدید آورده است؛ کمبود مسکن، آلودگی هوا، معضلات ترافیکی، وجود بافت‌های فرسوده شهری، کمبود فرصت‌های فراغتی و تفریحی و ورزشی، افزایش جرائم و انحرافات اجتماعی، کمبود مراکز بهداشتی و درمانی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و مشکلات دیگر از این دست، بخشی از مشکلات حل‌نشده زندگی شهری است. امروزه مدیریت شهری در شهرهای بزرگ دیگر قادر نخواهند بود با روش‌های سنتی و معمول گذشته در ارائه خدمات یک‌سویه موفقیتی حاصل کنند. این موارد بهانه‌ای است برای پرداختن به موضوع آینده‌پژوهی در شهر‌سازی و معماری

کارشناس: مهندس بابک نعمتی
سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا
تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر
گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)
گروه اجتماعی و اقتصادی
دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.