آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
آینده‌پژوهی فرهنگی
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٥
 

کشف آینده‌پژوهی فرهنگی 

 

ایران‌صدا: با افزایش تغییرات و دگرگونی‌ها در سال‌های آخر هزاره دوم و پدیداری پیوسته‌ی مسائل تازه در جامعه جهانی، اتکا به روش‌های برنامه‌ریزی بر پایه‌ی پیش‌بینی، جواب‌گوی نیاز مدیریت کلان کشورها نبود و سایه‌ی سنگین قعطیت‌نداشتن‌ها و پدیداری رویدادهای ناپیوسته و شگفت‌انگیز، وضعیت را به گونه‌ا‌ی دگرگون ساخته بود که پیش‌بینی آینده در دنیای پرتحول برای برنامه‌ریزان، امری مشکل به نظر می‌رسید.

کارشناس/مهمان: دکتر حمیدزاده مدیر گروه پژوهشی صنایع فرهنگی اندیشه گستر پیامبر اکرم (ص),  

در این میان علوم انسانی و اجتماعی که می‌توانست بنیان‌های فلسفی و نظری مطالعات آینده را شکل داده و سایر علوم پایه و فنی و مهندسی را در دایره‌ی آینده‌نگاری‌های خود قرار دهد از موضوع به دور مانده و در حاشیه قرار گرفت. در این باره جنبش در شاخه‌های متنوع علوم انسانی و اجتماعی و تلاش برای هدایت مطالعات کلان آینده از جمله مطالعات فرهنگی امری ضروری به نظر می‌رسد. از سوی دیگر در عرصه‌ی برنامه‌ریزی فرهنگی یا آن‌چه که امروز به مهندسی فرهنگی شهرت یافته‌است و در واقع یکی از شاخه‌های علوم انسانی و اجتماعی به شمار می‌آید، پیش‌بینی آینده موضوع مهمی است. اما موضوع مهم‌تر لزوم تغییر رویکرد از پیش‌بینی به آینده‌نگاری است و هم اینک فرایند مطالعات فرهنگی به نوبه‌ی خود نیازمند مهندسی مجدد به منظور استفاده از رویکرد آینده‌نگاری به جای پیش‌بینی است. چه بسا بسیاری از مسائل و مشکلات فرهنگی امروز به دلیل اتکا به پیش‌بینی و فقدان جامع‌نگری در مورد تاثیر پیشرفت‌های فرهنگی بر حل مشکلات جامعه، برنامه‌های توسعه‌ی فرهنگی را در مرحله عمل با دشواری روبه‌رو ساخته‌است. بر این پایه افزون بر معرفی آینده‌نگاری و آینده‌پژوهی فرهنگی، کسب آمادگی برای پذیرش روانی بازاندیشی در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی موجود پیش‌نیاز بهره‌برداری موثر از آینده‌نگاری در انجام‌دادن مطالعات فرهنگی خواهد بود.

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)

گروه اجتماعی و اقتصادی

دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=908047