آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
ضرورت آینده‌پژوهی با توجه به شاخص توسعه انسانی
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٩
 

ضرورت آینده‌پژوهی با توجه به شاخص توسعه انسانی 

 

ایران‌صدا: رویکردهای آینده‌اندیشی و ضرورت آینده‌پژوهی با توجه به شاخص توسعه انسانی را می توان بر مبنای هدفی که دارند به دو دسته کلی تقسیم کرد:

1- رویکرد‌های ارزشی

2- رویکرد‌های اکتشافی

کارشناس/مهمان: مهندس بابک نعمتی, دکتر مهدی مطهرنیا, دکتر یزدان پناه, دکتر زلفی گل,  

1- رویکرد‌های ارزشی: مبنای آن ارزش‌ها یا هنجارها است. بنابراین در این نوع پیش‌بینی این سؤال مطرح می‌شود که چه آینده‌ای را می‌خواهیم؟ یا این‌که چه چیزی برای ما مطلوب است؟ رویکرد‌های ارزشی بیشتر مأموریت‌گرا هستند و با ارزیابی مقاصد، نیازها و تمایلات آینده شروع می‌شوند و به زمان حال باز می‌گردند. این رویکردها برآنند تا با به‌ تصور درآوردن‌ آینده‌های‌ مطلوب‌ یا مرجح‌، اتخاذ تصمیم‌های‌ ویژه‌ای‌ را برای‌ دست‌یابی‌ به‌ آینده‌ موردنظر توصیه‌ کنند.

2- رویکرد‌های اکتشافی: در این رویکرد صرف‌نظر از این‌که چه چیز مورد علاقه ما است، مشخص می‌کنیم که چه چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. پیش‌بینی اکتشافی بر مبنای مطمئن معرفی امروز آغاز می‌شود و به سمت یک آینده مشخص جهت می‌یابد. این رویکردها عمدتاً با نگرشی‌ کاوشی ـ توصیفی‌ در پی‌ شناخت‌ آینده‌های‌ محتمل‌ بر پایه‌ وضعیت موجودند.

تفاوت عمده این دو دسته در این است که رویکرد‌های اکتشافی آینده را بر مبنای گذشته و حال می‌سازند، ولی رویکرد‌های ارزشی، آینده مطلوب و ممکن را مشخص می‌کنند تا بتوان بر مبنای آن برای زمان حال برنامه ‌ریزی کرد. شاید بتوان رویکرد اکتشافی را نوعی رویکرد پیش‌بینانه (پست پیشین) دانست و رویکرد ارزشی را از این رو که در یافتن مطلوب، آن‌چه را موجود است به چالش می‌طلبد، در رویکرد انتقادی جای داد. در رویکردهای پیش‌گفته به تناسب می‌توان از متدولوژی‌های مختلف آینده‌پژوهی مانند رصد محیطی، متن‌کاوی، چرخه آینده، تحلیل تأثیر روند، مدل‌های آماری، مدل‌های تصمیم‌گیری، تحلیل موفولوژیک، سناریوپردازی، شبیه‌سازی و بازی، چشم‌اندازسازی، آشوب و دینامیک غیرخطی و دلفی استفاده کرد.

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)

گروه اجتماعی و اقتصادی

دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=904528