آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
سرنوشت جهان و اعتقاد به منجی آخرالزمان
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱
 

سرنوشت جهان و اعتقاد به منجی آخرالزمان 

 

ایران‌صدا: آینده‌پژوهی به عنوان دانش شناخت و شکل‌دهی به آینده، امروزه جایگاه مهمی در دنیا پیدا کرده و وارد عرصه‌های مختلف زندگی بشر – اعم از فرهنگ، سیاست، اقتصاد، اجتماع و… - شده است. این دانش نوپدید، با این‌که ریشه در گذشته تاریخ دارد؛ اما سامان جدیدی پیدا کرده و دارای اصول، مبانی، رویکردها و روش های خاصی شده‌است.

کارشناس/مهمان: دکتر جعفر رحمانی استاد دانشگاه و پژوهشگر,  

آینده‌پژوهی به معنای خاص (آینده‌پژوهی مدرن) دانشی است که در این ۵۰ ـ۶۰ سال اخیر شکل گرفته و توانسته به سرعت، در تمامی عرصه های زندگی وارد شود و نفوذ و اثرگذاری خاصی در آنها داشته باشد. ساخت دنیای مطلوب در آینده، مبتنی بر مجموعه شناخت هایی است که براساس احتمالات و طرح آینده های مختلف (ممکن، محتمل و مطلوب) صورت می­گیرد و هدف آن گزینش بهترین و مطلوب‌ترین آنها است. بر این اساس بخشی از آینده مربوط به تصویرها، اقدامات و خواسته های انسان ها است که در صورت همراهی با سنت ها و قوانین الهی و توجه به علائم و نشانه هایی که از آینده در معارف دینی مطرح شده، می تواند جامعه را به سوی «آینده پژوهی متعالی» سوق دهد و زمینه های رشد معنوی و پیشرفت ما را فراهم سازد. هدف مهم آینده‌پژوهی ارتقای سطح زندگی انسان هاست که این مهم به روشنی در دین اسلام مطرح شده و آنان را برای رسیدن به فرجام نیک ـ در دنیا و آخرت ـ ترغیب کرده است. بررسی و مطالعه آیات الهی، نشان می دهد که قرآن مؤمنان و صالحان را به توجه به آینده و تلاش برای ساختن آینده‌ای روشن، پایدار و انسانی دعوت می‌کند؛ چنان‌که به صراحت می‌فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوااللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَد (حشر، آیه ۱۸٫ )
ونیز می‌فرماید: أَوَلَمْ یَنْظُرُوا فی‏ مَلَکُوتِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما خَلَقَ‌اللَّهُ مِنْ شَیْ‏ءٍ وَ أَنْ عَسی‏ أَنْ یَکُونَ قَدِ اقْتَرَبَ أَجَلُهُمْ فَبِأَیِّ حَدیثٍ بَعْدَهُ یُؤْمِنُونَ ( اعراف،آیه ۱۸۵٫) و ده‌ها آیه دیگر که مستقیم و غیرمستقیم از دین‌داران و خردمندان می خواهد از فرصت‌های حال، بهره کامل بگیرند و با هوشیاری و بصیرت و اقتدار برای آینده آماده شوند.
با اندیشه و تامل در آیات مربوط به آینده و آینده‌شناسی در می یابیم که قرآن از همه می‌خواهد آینده را جدی بگیرند و با همه توانایی و علم و دانش خود، به اسقبال آن بروند. از این نظر آینده بسیار مهم و قابل توجه است و انسان‌ها همواره باید خود را برای روبه‌روشدن با آن‌، چه در این دنیا و چه در آخرت آماده سازند. بر این اساس قرآن چشم‌اندازی خیره‌کننده از آینده ارائه می دهد که در آن هم هشدار و خطرباش است و هم وعده و بشارت. این نوع نگاه، رویکردی پویا به زندگی است که اگر همراه با آینده‌پژوهی (دینی باشد)، مؤثرتر و کارسازتر خواهد بود. حال مسئله ای که فراروی پژوهش‌گران قرار دارد، جایگاه آینده‌پژوهی در قرآن و ارتباط آموزه سترگ و گران‌سنگ مهدویت با آن است.

کارشناس:  مهندس بابک نعمتی

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری)

گروه اجتماعی و اقتصادی

دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=901488