آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
نقش حیاتی آینده‌پژوهی دینی در اندیشه‌های جهان مدرن
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢۳
 

نقش حیاتی آینده‌پژوهی دینی در اندیشه‌های جهان مدرن


ایران‌صدا: عصر حاضر، عصر آینده‌پژوهی است و مدیریت آینده، یکی از راهبردهای اساسی برای اداره جامعه بشری به حساب می‌آید. سرعت تغییرات در دنیای امروز بیشتر از گذشته است و همه سازمان‌ها، دولت‌ها، گروه‌ها و مردم با پیش‌بینی آینده، باید خود را برای رویارویی با آن آماده و چشم‌اندازهای ممکن، متحمل و مرجح را به کمک آینده‌پژوهی برای خود انتخاب کنند.

کارشناس/مهمان: دکتر یزدان پناه استاد دانشگاه, مهندس بابک نعمتی پژوهشگر,  

آینده‌پژوهی به معنای خاص (آینده‌پژوهی مدرن) دانشی است که در این 50 ـ60 سال اخیر شکل گرفته و توانسته به سرعت، در تمامی عرصه های زندگی وارد شده و نفوذ و اثرگذاری خاصی در آنها داشته باشد. ساخت دنیای مطلوب در آینده، مبتنی بر مجموعه شناخت هایی است که بر اساس احتمالات و طرح آینده های مختلف (ممکن، محتمل و مطلوب) صورت می­گیرد و هدف آن گزینش بهترین و مطلوب‌ترین آنها است. براین اساس بخشی از آینده مربوط به تصویرها، اقدامات و خواسته های انسان ها است که در صورت همراهی با سنت ها و قوانین الهی و توجه به علایم و نشانه هایی که از آینده در معارف دینی مطرح شده، می تواند جامعه را به سوی یک «آینده پژوهی متعالی» سوق دهد و زمینه های رشد معنوی و پیشرفت ما را فراهم سازد. هدف مهم آینده‌پژوهی ارتقای سطح زندگی انسان هاست که این مهم به روشنی در دین اسلام مطرح شده و آنان را برای رسیدن به فرجام نیک ـ در دنیا و آخرت ـ ترغیب کرده ‌است. بررسی و مطالعه آیات الهی نشان می دهد که قرآن مؤمنان و صالحان را به توجه به آینده و تلاش برای ساختن آینده‌ای روشن، پایدار و انسانی دعوت می‌کند ؛ چنان که به صراحت می‌فرماید:) یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوااللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَد( (حشر، آیه 18. )


ونیز می‌فرماید: ) أَوَلَمْ یَنْظُرُوا فی‏ مَلَکُوتِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما خَلَقَ اللَّهُ مِنْ شَیْ‏ءٍ وَ أَنْ عَسی‏ أَنْ یَکُونَ قَدِ اقْتَرَبَ أَجَلُهُمْ فَبِأَیِّ حَدیثٍ بَعْدَهُ یُؤْمِنُونَ ( ( اعراف،آیه 185.) و ده‌ها آیه دیگر که مستقیم و غیرمستقیم از دین‌داران و خردمندان می خواهد از فرصت‌های حال، به طور کامل بهره بگیرند و با هوشیاری و بصیرت و اقتدار برای آینده آماده شوند.


با اندیشه و تامل در آیات مربوط به آینده و آینده‌شناسی در می یابیم که قرآن از همه می‌خواهد، آینده را جدی بگیرند و با همه توانایی و علم و دانش خود، به اسقبال آن بروند. از این نظر آینده بسیار مهم و قابل توجه است و انسان‌ها همواره باید خود را برای روبه‌روشدن با آن،‌ چه در این دنیا و چه در آخرت آماده سازند. بر این اساس قرآن چشم‌اندازی خیره‌کننده از آینده ارائه می دهد که در آن هم هشدار و آماده‌باش است و هم وعده و بشارت. این نوع نگاه، رویکردی پویا به زندگی است که اگر همراه با آینده‌پژوهی (دینی) باشد، مؤثرتر و کارسازتر خواهد بود. با توجه به این مقدمه، مسئله‌ای که فراروی پژوهش‌گران قرار دارد، جایگاه آینده‎پژوهی در قرآن و ارتباط آموزه سترگ و گران‌سنگ مهدویت با آن است. پس سوال اساسی این است که: آینده‌پژوهی با چه رویکردهایی در قرآن کریم مطرح شده و چگونه می‌توان جایگاه آموزه مهدویت را در آن تبیین کرد؟ این سوالات مواردی است که در برنامه قصد پاسخ‌گویی به آنها را داریم.

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

گوینده : سارا عشفی نیا (کارشناس مجری),

گروه اجتماعی و اقتصادی

دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند.

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=898726