آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
باریخ (آینده‌پژوهی در آموزش عالی)
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/۳
 

باریخ (آینده‌پژوهی در آموزش عالی)

کارشناس/مهمان: دکتر یزدان پناه

اگر چه همواره نگاه به آینده دل فریب و گوارا بوده است، هنگامی که این نگرش به عرصه‌ی آموزش عالی و تحصیلات دانشگاهی راه می‌یابد، از جذابیت و توجه بیشتری برخوردار می‌شود. به باور بسیاری از صاحب‌نظران فعال در حوزه‌ی آموزش عالی، گسترش هدف‌مند و خردمندانه‌ی این بخش از جامعه، بیش از هر چیز نیازمند برنامه‌ریزی‌های آینده‌گرا است. برنامه‌هایی که نیازها و اوضاع آینده را به خوبی درک و چشم‌اندازهای مناسبی برای رسیدن به آینده‌های مرجح ترسیم و تدوین می‌کنند. در این میان، دانش آینده‌پژوهی که خود از میان سرچشمه‌های دانشگاهی جوشیدن را آغاز کرد، بار دیگر به کانون‌های جوشان خود باز می‌گردد تا متولیان دانش و آموزش عالی جامعه را در تدوین راهبردهای خرد و کلان آینده یاری کند.
به این ترتیب، آینده‌پژوهی به خدمت صاحبان نخستین خود می‌شتابد و اهالی دانش و فرهنگ عالی در دانشگاه‌ها را از خدمات خود برخوردار می‌سازد. 
فراهم ساختن زمینه‌های برابر تحصیل و آموزش عالی برای همگان در سال‌های آینده، به‌ویژه در جوامعی که برای توسعه و نوسازی خود نیازمند ارتقای سطح تحصیلی آحاد خود در حوزه‌های دانشگاهی هستند، یکی از چالش‌های پیش روی این گونه جوامع در نظر گرفته می‌شود. این که آحاد این جوامع چگونه می‌توانند از دانش و تحصیلات عالی خود به بهترین شکل برای رشد و پیشرفت جوامع خود بهره‌برداری کنند، از پرسش‌هایی است که ذهن سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان این جوامع را به خود مشغول کرده‌است. 
ارتقای جایگاه طبقات گوناگون اجتماعی، به ‌یژه بانوان پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی و حضور و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی از دغدغه‌هایی است که نه تنها ذهن برنامه‌ریزان کنونی را اشغال کرده است، بلکه از جمله محورهای پژوهش و تفکر در کانون‌های تفکر آینده‌گرا است. 
بدون تردید، با رشد و تکامل شکل و محتوای آموزش عالی، آینده‌ی آن نیز با شکل و محتوای کنونی آن متفاوت و در نتیجه، انتظارات و اهدافی که از چنین آموزشی، به‌ویژه در جوامع در حال توسعه در نظر گرفته خواهد شد، به شکل کاملاً نمایان از انتظارات و اهداف یک دهه‌ی پیش متفاوت خواهد بود. 
شکل‌گیری شبکه‌های آموزش در دهه‌ی اخیر و تکامل آن در دهه‌های آتی همگام با رشد و تکامل فناوری‌های آموزشی انتظارهای رهبران دانشی جوامع را تغییر خواهد داد و با تغییر انتظارها، اهداف کیفیت و چگونگی آموزش عالی نیز دستخوش تغییرات و تحولات چشم‌گیری خواهد شد.

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

گروه اجتماعی و اقتصادی

دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=890141