آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
باریخ (چشم‌اندازهای آینده‌پژوهی)
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٩
 

باریخ (چشم‌اندازهای آینده‌پژوهی)

ایران‌صدا: ماهیت میان‌رشته‌ای دانش آینده‌پژوهی سبب شده تا آینده‌پژوهان در طیف وسیعی از دانش‌ها و گرایش‌ها، که هریک با موضوعات و مسائل متفاوتی سروکار دارند، قرار گیرند. اما بررسی آثار آنان نشان می‌دهد که همگی به مباحث دگرگونی و تغییرات اجتماعی علاقه‌مندند. البته، ماهیت آینده‌پژوهی نیز به گونه‌ای است که خواه ناخواه تغییر و دگرگونی اجتماعی را می‌طلبد.

کارشناس/مهمان: دکتر احمد علی یزدان پناه,  

نظریه‌های مورد توجه آینده‌پژوهان، غالباً متأثر از «تصویر آینده» پولاک است که مفهومی نظری و اساسی در مطالعات آینده تلقی می‌شود. پولاک به این سؤال مهم می‌پردازد که آیا تصویر مثبت یک ملت از آینده، پیامد موفقیت آن ملت است یا موفقیت یک ملت، پیامد تصویر مثبت آن ملت از آینده است؟ وی پس از بررسی سیر پیشرفت تمدن‌های کهن مانند ایران باستان، اقوام و ادیان مانند یهود، همچنین نقاط عطف تاریخ مانند نوزایی، عصر روشنگری و انقلاب صنعتی نتیجه می‌گیرد که تصاویر آینده و چشم‌اندازهای الهام‌بخش مقدم بر کامیابی جمعی است. از نظر وی، جوامع موفق، آرمان و رویا را به چیزی مهم‌تر و قوی‌تر به نام بینش، تبدیل کرده‌اند که البته این بینش‌های مهم نیز مقدمه‌ی موفقیت‌های مهم است. او با تأکید بر نقش نخبگان معتقد است که ابتدا رهبران پنداره‌ی محکمی از آینده نشان می دادند، جوامع این پنداره را می‌پذیرفتند و از آن حمایت می‌کردند و با همکاری آن پنداره را تحقق می‌بخشیدند.

کارشناس مطالعات: مهندس بابک نعمتی

سردبیر: دکتر مهدی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

گوینده : سارا عشقی نیا

دوستان و مخاطبان برنامه باریخ می تواننداز طریق لینک زیر هم فایل مربوط به این برنامه را دانلود نمایند و هم می توانند به صورت آنلاین گوش فرادهند

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=878345

گروه اجتماعی و اقتصادی