آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
باریخ (درآمدی بر آینده‌پژوهی 2)
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۸
 

باریخ (درآمدی بر آینده‌پژوهی 2) 

 

ایران‌صدا: ریخت‌شناسی آینده سیاست از مهم‌ترین وجوه مدیریت زمان در ساحت سیاست است که تلاش دارد به بررسی آینده‌های مطلوب، ممکن و محتمل و حتی شگفتی‌ساز در ساحت سیاست نائل آید. 
آنچه در سیاست بسیار مهم است مدیریت آینده است. مدیریت آینده پلی ارتباطی است میان آینده‌پژوهی از یک سو و مدیریت راهبردی از سوی دیگر، لذا مدیریت آینده میان مدیریت راهبردی و آینده‌پژوهی پیوند برقرار می‌کند.

کارشناس/مهمان: دکتر سعید خزایی استاد دانشگاه ،رشته آینده پژوهی,  

 لذا باید اذعان داشت که در ساحت سیاست هر پدیده و پدیداری به سان ماده از بین نمی‌رود، بلکه از شکلی به شکل دیگر درمی‌آید و آثار و پیامدهای خود را در طول زمان به جای می‌گذارد. از همین رو باید به داستان معروف مثنوی، یعنی داستان «دزد و دهل» رجوع کنیم. آنجا که دزدی زیر پایه دیوار را می‌کند و در پاسخ به این پرسش که چه فعلی انجام می‌دهی، گفت: ساز می‌نوازم. 

گفتند: صدایش کو؟ 
گفت: صدایش را فردا می‌شنوید. 
در عرصه سیاست نیز اقداماتی انجام می‌پذیرد که صدای آنها در فردای زمان، بیش از امروز به گوش‌ها می‌رسد؛ و از این جهت است که در باریخ‌شناسی یا ریخت‌شناسی آینده سیاست، بیش از آن‌که به علل وقایع توجه شود باید به پیامدهای آن در آینده عنایت داشت. 
مصداق‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد و در بسیاری از جوامع شکل‌گیری نقاط کوچکی از رفتارهای سیاسی به پیامدهای بزرگ انجامیده است. حتی رفتارهای غیرسیاسی مانند سفر کریستف کلمب به قاره آمریکا- ابوریحان بیرونی، دانشمند ایرانی به وجود چنین سرزمینی پی برده و در حدود 5 قرن پیش از کریستف کلمب از آن خبر داده بود - به تأسیس کشوری در 1789 میلادی انجامید که اکنون با قریب 220 سال سابقه به یکی از کشورهای بزرگ‌ تاریخ تبدیل شده است.

  سردبیر: دکتر علی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

کارشناس مطالعات: مهندس بابک نعمتی

گروه اجتماعی و اقتصادی

علاقه مندان می توانند از طریق لینک زیر هم فایل مربوط به برنامه را دانلود نمایند و هم به صورت آنلاین به برنامه گوش فرا دهند

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=871336