آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
همراستایی اقدامات و صحبت های مسئولین دولت تدبیر و امید با بیانات مقام معظم رهبری
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱
 

همراستایی اقدامات و صحبت های مسئولین دولت تدبیر و امید با بیانات مقام معظم رهبری در مورد بیانیه لوزان و مساله هسته ای

بابک نعمتی

مدرس دانشگاه، کارشناسی ارشد استراتژی، مشاور پژوهشی پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد 

کلیدواژه های بیانات رهبری (منبع: www.leader.ir)

کلید واژ های صحبت های دکتر روحانی (منبع: www.president.ir)

به مذاکره با امریکا خوشبین نبودم اما از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می کنم.

ما امروز به جهانیان این را می‌گوییم، ما می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق مذاکره، صلح، آرامش، کرامت انسان‌ها و ثبات این منطقه بر افراطی‌گری، منطق زور، خشونت و تحریم غلبه کرد و پیروز شد. این چیزی است که ما به عیان می‌بینیم.

از توافقی که عزت ملت ایران را تأمین کند، صددرصد حمایت می کنم و اگر کسی بگوید که رهبری با رسیدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است.

آنچه در این مذاکرات در طول ۱۵-۱۶ ماه گذشته با تلاش پیگیر به دست آمده، همان است که رییس جمهور آمریکا در همین روزها به صراحت گفت که به این نتیجه رسیدیم ملت ایران در برابر فشار،‌تحریم و زور تسلیم نمی‌شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه ایشان با توافقی که منافع ملت و کشور را تأمین کند، کاملاً موافق هستند

پیروزی ما آن است که بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رییس‌ جمهور این کشور این واقعیت را مورد اذعان قرار می‌دهد. این یعنی ملتی که در راه خودش و در مسیر خودش پیروز شده،

توافق نکردن بهتر از توافق بد است زیرا قبول نکردن توافقی که بخواهد منافع ملت ایران را پایمال کند و عزت ملت را از بین ببرد، شرف دارد بر توافقی که بخواهد ملت ایران را تحقیر کند.

ما دنبال احقاق حقوق خودمان و دنبال مذاکراتی هستیم که برد-برد باشد، هم به نفع ما باشد و هم به نفع جهان و منطقه.

من نسبت به مذاکرات بی تفاوت نیستم اما تا بحال در جزئیات مذاکرات دخالت نکرده ام و از این پس هم دخالت نخواهم کرد.

ما این مسیر را تا موفقیت نهایی که امروز در لوزان یک گام بزرگ به پیش برداشته شده، گام های بعدی هم به حول و قوه الهی برداشته خواهد شد .همه مذاکره‌کنندگان توانمند و شجاع از وزارت خارجه از سازمان انرژی اتمی، حقوقدانان، ‌اقتصاددانان، همه آنهایی که همراه هستند و کمک می‌کنند و همه آنهایی که این مسیر را تا امروز هموار کردند، از مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، همه نیروها و همه قدرت‌ها، نیروهای مسلح ما که باعث اقتدار این کشور و اقتدار دولت هستند همه ما منسجم، آن هم در سال همدلی و همزبانی بوده‌ایم و منسجم خواهیم بود .

من مسائل کلان، خطوط اصلی، چارچوبها و خط قرمزها را عمدتاً به رئیس جمهور و در برخی موارد محدود به وزیر امور خارجه گفته ام اما جزئیات در اختیار آنها است.

ما به حول و قوه الهی در مسیری که ملت تعیین کردند و خواست ملی ماست و در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری، تلاش کرده و تلاش می‌کنیم. ما مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است یا پیروز میدان خواهد بود، این ملت و رهبر و اراده ملت ایران است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود.

بنده به مجریان مذاکرات هسته ای اعتماد دارم و تاکنون تردیدی نسبت به آنها نداشته ام و ان شاءالله که در آینده هم، اینچنین باشد

امروز به اعتقاد من روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما، یعنی اقتدار علمی، سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی، اقتدار علمی و اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته است و شما امروز می‌بینید که این دو اقتدار، اقتدار ملی ما را آفریده است

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال به مسئولان تأکید کردند که باید مردم و بخصوص نخبگان را در جریان جزئیات قرار دهند و آنها را از واقعیات مطلع کنند زیرا هیچ چیز محرمانه ای وجود ندارد.

البته دولت و ازجمله تیم مذاکره کننده به عنوان خادم، شخصیت‌ها و چهره‌هایی که خود را از طرف مردم مأمور می‌دانند و مجری ماموریت ملت ایران هستند آنها هم تلاش خودشان را انجام دادند و انجام خواهند داد و ملت ما هیچگاه سربازان فداکار و خادمان خود را فراموش نمی کند و تقدیر و تشکر خودش را با بزرگواری نثار خادمانش می کند و امروز هم این چنین خواهد بود.

اگر طرف مقابل از کج تابی های خود دست بردارد، این تجربه را می توان در مسائل دیگر ادامه داد

اگر می خواهید با این ملت کار کنید، دست دوستی ما به سمت شما دراز است. تمام کشورهایی که می خواهند در چارچوب قانونی و احترام و منافع مشترک با ایران اسلامی کار کنند، ما هم حاضریم با آنها کار کنیم ما تفاهم هسته‌ای را اولین گام در مسیر تعامل سازنده با جهان می‌دانیم هدف ما تعامل سازنده است این تعامل سازنده به نفع همه خواهد بود به نفع شرق و غرب و منطقه خواهد بود.

من اصرار دارم که مسئولان، دستاوردهای کنونی هسته ای را بسیار با اهمیت تلقی کنند و آنها را کم ارزش و سبک نشمارند.

ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد همانطور که مذاکره کنندگان توانمند، شجاع و غیور ما در صدها جلسه به صراحت گفتند ما دست از فناوری صلح‌آمیز هسته ای برنمی‌داریم.

مهمترین ویژگی صنعت هسته ای کشور این است که دستیابی به این صنعت بسیار مهم، نتیجه انفجار استعدادهای ذاتی جوانان ایرانی بوده است، بنابراین روند پیشرفت در صنعت هسته ای باید ادامه یابد.

همانطور که مذاکره کنندگان توانمند، شجاع و غیور ما در صدها جلسه به صراحت گفتند ما دست از فناوری صلح‌آمیز هسته ای برنمی‌داریم.

ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه، علم، دانش و پیشرفت است

این موضوع بسیار مهم است و تحریمها باید در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند.

ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌های اقتصادی همان روز لغو شود.

توسعه علمی و فنی در ابعاد گوناگون باید ادامه یابد البته تیم مذاکره کننده ممکن است لازم بداند که برخی محدودیتها را قبول کند که در این زمینه حرفی نداریم اما توسعه فنی باید حتماً ادامه یابد و با قدرت پیش رود.

نطنز ما به فعالیت خودش ادامه خواهد داد و غنی سازی در نطنز ادامه خواهد یافت. بیش از هزار سانتیریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند. ما در اراک یک رآکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت و تحقیق و توسعه را بر مبنای توانمندی علمی دانشمندان و طبق اهداف ملی خودمان ادامه خواهیم داد.