آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
باریخ (در آمدی بر آینده‌پژوهی)
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٤
 

باریخ (در آمدی بر آینده‌پژوهی) 

 

ایران‌صدا: در عصری که تغییر مداوم و نبود اطمینان از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است و کسب و کارها هر روز با مسائل جدید و ناشناخته‌ای از جنس آینده روبه‌رو است، چگونه می‌توان برای آینده برنامه‌ریزی کرد؟ از این رو، برای شناختن آنچه آینده نامیده می‌شود، تکنیک‌های مختلفی بروز کرده‌اند. آینده‌نگری، آینده‌نگاری و...در این برنامه و برنامه‌های آتی به آینده‌پژوهی می‌پردازیم.

مهمان: دکتر سعید خزایی استاد دانشگاه ،رشته آینده پژوهی,  

منظور از باریخ جعل دانش‌واژه هم‌وزن با تاریخ و متوجه آینده زمان است. به اعتقاد بنده از گذشته «تا» اکنون را تاریخ می‌خوانیم، در حالی که از اکنون «به» آینده را باید باریخ بدانیم. در ساحت سیاست با جعل این عنوان «باریخ‌شناسی سیاسی» اهمیت پیدا می‌کند.
ریخت‌شناسی آینده سیاست از مهم‌ترین وجوه مدیریت زمان در ساحت سیاست است که تلاش دارد به بررسی آینده‌های مطلوب، ممکن و محتمل و حتی شگفتی‌ساز در ساحت سیاست نائل آید. 
آنچه که در سیاست بسیار مهم است مدیریت آینده است. مدیریت آینده پلی ارتباطی است میان آینده‌پژوهی از یک سو و مدیریت راهبردی از سوی دیگر، لذا مدیریت آینده میان مدیریت راهبردی و آینده‌پژوهی پیوند برقرار می‌کند. این طرح تمامی سامانه‌ها، فرآیندها و روش‌ها برای شناخت زودهنگام تغییر و تحولات و ارتباط آن با راهبرد را نشان می‌دهد. 
لذا باید اذعان داشت که در ساحت، سیاست هر پدیده و پدیداری به سان ماده از بین نمی‌رود، بلکه از شکلی به شکل دیگر درمی‌آید و آثار و پیامدهای خود را در طول زمان به‌جای می‌گذارد

سردبیر: دکتر علی مطهر نیا

تهیه کننده اینترنتی: محمد مهدی شادبهر

کارشناس مطالعات :مهندس بابک نعمتی

گوینده : سارا عشقی نیا

نویسنده : دکتر علی مطهر نیا

گروه دانش و فناوری

خوانندگان محترم از طریق لینک زیر هم می توانید فایل مربوط به برنامه را دانلود نمایید و هم به صورت آنلاین گوش فرا دهید:

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=868968