آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
اندر آموزه های مهندسی ذهن آر جی
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/۱٦
 

اندر آموزه های مهندسی ذهن آر جی

براساس حدیثی از اما حسن عسگری (ص): عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. در این مجال می خواهم گذری به دنیای اندیشه و تفکر بزنم و آنچه را که در این حدود 6 ماه از کلاس های مهندسی ذهن آقای دکتر رجایی آموخته ام در چند سطر بیاورم. چندی پیش در مقاله ای که به اتفاق آقای دکتر رجایی به چاپ رساندیم تعریف جدیدی از خلاقیت ارائه دادیم که در این تعریف ابعاد و شاخصه های مختلفی از خلاقیت را بیان نمودیم .
قصدم این نیست که مقاله علمی بنویسم بلکه تنها به دنبال باز نشر آنچه که درک کرده ام و آموخته ام هستم همانطور که همه می دانیم ورود به دنیای ذهن و خلاقیت، در حقیقت توجه به اوج هنر نمایی خداوند در خلقت انسان می باشد و وجه تمایز انسان با حیوان نیز در قدرت درک و اراده انسان است. خداوند حکیم در خلقت انسان، هنرهایی رقم زده است که گاه توسط پزشکان و گاه توسط کاوش‏گران روان و هنرمندان، کشف و عرضه و مورد اشاره و تحلیل قرار گرفته است.
دنیای ذهن دنیایی است که قابل رؤیت نیست؛ ولی قابل توصیف، تحلیل و شناسایی است علم روانشناسی که امروزه با روی کار آمدن علوم شناختی به عنوان علمی منسوخ شده از آن یاد می شود همواره به این مسئله اعتقاد دارد که هوش و قوای ذهنی از هوش کلامی شروع می‏شود و تا هوش طبیعی گسترش می‏یابد.
فردی به نام گاردنر (1683 تا 2002م.) مطالعات وسیعی بر روی هوش انجام داد و دیگران نیز روی نظریه او کار کرده ‏اند. او معتقد به وجود هشت نوع هوش است ولی آیا می توان این قدرت ذهن و تفکر انسان را در این هشت بخش جا داد.
از صدرالدین شیرازی (فیلسوف متأخر اسلامی) سؤال شد که تفاوت پیامبران و فیلسوفان چیست؟
او پاسخ داد «پیامبر آن کسی است که با کشتی وحی، انسان‏ها را از یک طرف اقیانوس ناآرام زندگی و حیات، به طرف دیگر می‏برد و فیلسوف و دانشمند تلاش دارد تا به واسطه نیرو و قوای ذهنی و فکری خود مردم را تنها از یک طرف ساحل به طرف دیگر ساحل برساند».
در حدیثی از پیامبر اسلام نقل شده است که پروردگارم هفت چیز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشکار، گذشت از کسى که به من ظلم نموده، بخشش به کسى که مرا محروم کرده، رابطه با کسى که با من قطع رابطه کرده، و سکوتم همراه با تفکّر و نگاهم براى عبرت باشد.
پس می توان نتیجه گرفت که این 8 بخش بسیار اجمالی و کلی است، هوش انسان چیزی فراتر از این هشت بند است. از سوی دیگر سوالی که همراه در ذهن پژوهشگران می باشد این است که  آیا آدم‏ها هوش عمومی و قوای ذهنی متفاوتی دارند؟
چارلز اسپیرمن معتقد بود که آدم‏ها دارای هوش عمومی‏ و هوش‏های اختصاصی‏ می‏باشند؛ اما نظریه هوش‏های هشت‏گانه گاردنر نظریه اسپیرمن را تایید می نماید؟
به طور کلی اختلاف نظر در مورد وجود یا عدم وجود برخی جنبه ‏های هوش عمومی وجود دارد و اختلاف نظر در مورد ماهیت هوش‏های اختصاصی نیز ادامه دارد اما مهندسی ذهن با تغییر کارکرد ذهن تمام این طبقه بندی ها را رد می کند و حتی تا جایی پیش می رویم که بسیاری از مسائل و مشگلاتی را که بشر امروزی با آن دست و پنجه نرم می کند را به راحتی و سادگی حل می کند.

http://www.rj-mindengineering.com/