آینده پژوهی و مدیریت آینده (Managing future)

این وبلاگ با هدف نشر مقالات علمی پژوهشی در زمینه های مدیریت و آینده پژوهی تشکیل شده است

 
مطالعة بنیان‌های معرفتی آینده‌پژوهی
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٠
 

مطالعة بنیان‌های معرفتی[1] آینده‌پژوهی

 گزیده ای از کتاب آقای وندل بل

تمامی حوزه­های معرفتی با این پرسش روبرو هستند  که دانش مورد ادعای خود را چگونه به دست آورده­اند. در حقیقت، آن­ها باید بنیان‌های معرفت­شناختی خود را تبیین و توجیه کنند. بنابراین یکی دیگر از اهداف آینده‌پژوهی این است که برای دانش تولیدی خود و نیز برای پژوهش­ها و دیگر فرایندهای فکری منجر به پیدایش آن، بنیان­هایی فلسفی فراهم آورد.

 

گرچه مبانی معرفتی آینده‌پژوهی، برخی از توسعه‌یافته‌ترین ابعاد این حوزه را در بر می­گیرند اما جای بسی شگفتی است که برخی از رشد نیافته‌ترین ابعاد آن را نیز شامل می‌شوند. آینده‌پژوهان از یک سو برای بررسی نظام‌یافتة آینده‌های بدیل، بخش زیادی از زمان و تلاش خود را به اقتباس یا ابداع ابزارهای روش‌شناختی اختصاص داده‌اند. آن­ها در مطالعات تجربی متعددی از این ابزارها، استفاده نیز کرده‌اند. به همین دلیل، در این زمینه، نمونه‌ها و روش­های پژوهشی فراوانی دیده می­شود که برخی از آن­ها را در فصل ششم تبیین خواهم کرد. این سخن به معنای آن نیست که امکان بهبود روش­ها وجود ندارد یا نیازی به پژوهش بیشتر در این زمینه احساس نمی­شود؛ البته که این نیاز احساس می­شود! هدف، یادآوری این نکته است که آینده‌پژوهان در ابداع، کاربرد و نقد روش­های آینده‌پژوهی ـ از دلفی تا آینده‌پژوهی قوم نگاشتی[2]و از شبیه‌سازی رایانه‌ای تا رویة آینده‌پژوهی مشارکتی ـ پرکار بوده‌اند‌ و آثار فراوانی را از خود بر جای گذاشته­اند.[1]. Knowledge Foundations

[2]. Ethnographic


 
 
آزادی برای توسعه در دیدگاه ضیاء الدین سردار(1987): آینده آزادی در توسعه جهانی:تو
نویسنده : بابک نعمتی - ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۳
 

آزادی برای توسعه در دیدگاه ضیاء الدین سردار(1987):

آینده آزادی در توسعه جهانی:توسعه اقتصادی به مانند اصلاح سیاسی ادگار اوون، Edgar Owen

دکتر مهدی مطهر نیا

مهندس بابک نعمتی

از دهه ی پنجاه، شصت، هفتاد تا دهه ی هشتاد – زمان نگارش جستار حاضر - تمامی سامانه های ذهنی توسعه شکست خورده است در ابتدا ما نظریه روستو Rostow’s را داشتیم، به دنبال براندازی جوامع سنتی لرنر، در جوامع توسعه یافته برای صنعتی شدن در دو جهت گام برداشته شد: برنامه ریزی برای صنعتی کردن کشاورزی و رشد صنعتی شدن، انقلاب سبز، و پس از آن همراهی توسعه ی محیط زیست، یکی پس از دیگری به فناوری های اساسی و جایگزین نیاز دارد. تمام این تجربیات همراه با توسعه، از بیش از چهار دهه گذشته، گاهی با کمک سازمان ملل متحد، وگاهی با موافقت بانک جهانی و صندوق بین المللی پول،به اجرا در آمد؛ که یک چیز واضح مشترکی داشتند: آن ها هزینه سرباردر کشور های جهان سوم و تشدید فقر، سوء تغذیه، تخریب و بلایا را ،افزایش داده اند.